Peru

Peru

Peru
W Imperium Dzieci Słońca

Celem wyprawy jest poznanie różnorodności Peru. Przygoda dla ludzi lubiących przyrodę, chętnych poznania egzotycznych zwierząt, nieznanych amazońskich roślin, ciekawych smaku owoców które występują tylko na wschodnich stokach Andów. Dla ludzi ciekawych andyjskiej kultury, burzliwej historii i zabytków dawnego państwa Inków.

Podróżując dawnymi szlakami Inków staniemy przed zagadkowymi liniami Nazca poznamy życie zwierząt na wyspach Islas Ballestas, zobaczymy majestatyczne kondory w kanionie Colca, odwiedzimy Indian Ayamara na pływających wyspach Uros  a wizyta w Cusco i zaginiony mieście Machu Picchu będzie ukoronowaniem niesamowitej przygody.

Polecana wielbicielom roślin i zwierząt, fotografom przyrody, lubiącym naturę i tym którzy dobrze się czują w lokalnych klimatycznych hotelikach oddających atmosferę odwiedzanych miejsc.

PROPONOWANY PROGRAM

DZIEŃ 1

Przylot do stolicy Peru, Limy, i powitanie na lotnisku. Przejazd na kolonialną Starówkę do miejsca zakwaterowania lub nadmorskiej dzielnicy Miraflores. Odpoczynek po podróży. Dla chętnych nocny spacer z zaglądaniem do tanecznych klubów na zimne piwo lub sok. Program dnia pierwszego zmodyfikujemy w zależności od godziny przylotu samolotu.

DZIEŃ 2

Uwaga! Ruszamy baaardzo wczesnym rankiem (03.30!) do Paracas, przystani, skąd łodzią motorową wyruszymy na Islas Ballestas, wyspy u brzegów Pacyfiku. Tam będziemy podziwiać pingwiny Humboldta, lwy morskie, delfiny, pelikany i niezliczone ilości ptactwa. Zobaczymy też tajemniczy geoglif zwany Candelabrem, spokrewniony ze słynnymi liniami Nazca. Śniadania poszukamy w jednej z portowych restauracji, a później dalsza podróż do Ica. Po drodze postaramy się odwiedzić jedną z okolicznych winiarni, aby zobaczyć proces wyrobu Pisco – narodowego alkoholu Peruwiańczyków. Przejazd do Oazy Huacachina, organizacja przejazdu wehikułami bugge* po pustyni, gdzie przebiega rajd Paryż- Dakar. Sandboarding na wydmach. Nocleg w rodzinnym hoteliku w Oazie, zachód słońca na pustyni.

*około 20 USD

** Pustynia w Ica to najsuchsze miejsce w kraju, możliwe więc są okresowe problemy z wodą. Zaopatrzyć się więc w dużą dawkę humoru ?

DZIEŃ 3

Podróż do jednego z najbardziej tajemniczych miejsc na trasie, miasteczka Nazca. Cała trasa będzie przebiegać przez pustynię. Po drodze postój na najdłuższej drodze świata Panamericanie przy której stoi wieża widokowa z której można podziwiać tajemnicze geoglify. Przejazd na lotnisko i organizacja przelotów nad słynnymi liniami Nazca. Małymi awionetkami będziemy latać nad pustynią*, aby z „lotu ptaka” zobaczyć tajemnicze rysunki, których powstanie stanowi zagadkę do tej pory. Powrót i zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem spacer po mieście, pierwsza herbata z liści koki. Dla chętnych wizyta w regionalnym muzeum lub obserwatorium astronomicznym. Kolacja i nocleg w Nazca.

* Wycieczka fakultatywna około 100- 120 USD

DZIEŃ 4

Całodzienny przejazd do Arequipy (około 12 godzin jazdy!). Droga będzie prowadzić wzdłuż Oceanu Spokojnego po pustyni korytami wyschniętych rzek i pięknych nadmorskich klifach. Podczas jazdy przerwy na zdjęcia w najbardziej malowniczych miejscach, próbowanie pysznych peruwiańskich oliwek i obiad w jednej z nadmorskich miejscowości. Odwiedzimy urokliwe miejsce Puerto Inka, gdzie będzie możliwość kąpieli w Oceanie Spokojnym. Późno wieczorny dojazd do Białego Miasta Arequipy i nocleg.

DZIEŃ 5

Zwiedzanie i aklimatyzacja w Arequipie na wysokości 2.354 m.n.p.m. Starówka Białego Miasta została wpisana na listę UNESCO. Jest to drugie co do wielkości miasto w Peru. Poznawanie Arequipy zaczniemy od wizyty w Świecie Lamy i Alpaki, gdzie zapoznamy się z tymi sympatycznymi zwierzętami i lokalnymi wyrobami. Później zobaczymy Plaza de Armas, spojrzymy na Katedrę wybudowaną w surowym kolonialnym stylu. Następnie złożymy wizytę na targowisku San Camilo gdzie będzie można kupić egzotyczne owoce, a odważni spróbują soku z żaby. Podziwianie dwóch stożków wulkanów: el Misti (5835m.n.p.m)i Chachani (6075m.n.p.m). Dla chętnych możliwość odwiedzenia słynnej lodowej dziewczynki Juanity w Regionalnym Muzeum. Po południu czas wolny.

DZIEŃ 6

Po śniadaniu zwiedzimy klasztor Św. Katarzyny, a następnie wyruszymy do kanionu Colca. Droga będzie się pięła wzwyż, aż do punktu widokowego na Dolinę Wulkanów 4.910 m n.p.m! Będzie to najwyższy punkt na trasie, na którym zrobimy postój. Możliwe wystąpienie objawów choroby wysokościowej. Po drodze zobaczymy zmieniający się krajobraz, dziko pasące się wikunie, wiskacze, stada lam, alpak, pasterskie chaty. Przejedziemy Rezerwat Aguadas Blancas i krater wygasłego wulkanu. Zatrzymamy się w miejscowości Chivay (3.635m.n.p.m) skąd wyruszyła polska wyprawa Canonades 81, która jako pierwsza na świecie przepłynęła kanion. Dla chętnych regionalna kuchnia i stek z alpaki. Nocleg.

DZIEŃ 7

Wyjazd na zwiedzanie kanionu. Z samego rana lewym zboczem kanionu ruszymy do punktu widokowego Cruz del Condor. Na miejscu poznamy historię odkryć kanionu i przy odrobinie szczęścia będziemy obserwować szybowanie kondorów, majestatycznych ptaków. Następnie przejedziemy górskie indiańskie wioski jak Maca, Yungay, próbując soku z kaktusa. Obiad w formie bufetu z dań kuchni kreolskiej. Przejazd do Puno, miasta położonego nad najwyżej leżącym jeziorem żeglownym na świecie, Titicaca (3,812 m. n.p.m). Po drodze z okien autobusu będzie można podziwiać amerykańskie wielbłądowate, czyli lamy, alpaki wikunie i guanaco w Parku Narodowym Salinas Blancas, a jeżeli będziemy mieli szczęście być może również kolonie różowych flamingów brodzących w polodowcowych jeziorach. Nauka żucia liści koki. Popołudniowy dojazd na miejsce, aklimatyzacja na wysokości 3.812 m.n.p.m, (najwyżej położony nocleg na trasie), spacer głównym pasażem Puno i kolacja.

DZIEŃ 8

Po śniadaniu wyruszymy do małego portu nad jeziorem Titikaka, gdzie wsiądziemy na łódź, aby zwiedzić pływające wyspy ludu Uros. Zobaczymy Indian w ich trzcinowych domkach. Cały rejs zajmie nam około 3.5 godz. a po powrocie zjemy obiad złożony ze świnek morskich. Następnie czeka nas 7 godzinny przejazd do Cusco. Będziemy jechać wzdłuż kolei trans andyjskiej zobaczymy najbrzydsze miasto Peru – Juliaca, zatrzymamy się na przełęczy , la Raya 4.470 m.n.p.m, aby zrobić zdjęcia lodowcom. Późnym wieczorem dojedziemy na miejsce. Rozpakowanie i wyjście na miasto. Cusco by night, poznanie nocnych atrakcji stolicy Inków.

DZIEŃ 9

Poznawanie Cusco, dawnej stolicy Imperium Inków. Zaczniemy od wyjazdu na punkt widokowy na całe miasto pod figurę Chrystusa- Christo Blanco. Obserwując panoramę miasta i pobliskie ruiny twierdzy Sacsaywaman zejdziemy spacerkiem do centrum miasta. Na rynku głównym zobaczymy Katedrę i Kościół Jezuitów, wejdziemy w kameralne, boczne uliczki pełne kramów z pamiątkami. Zobaczymy słynny dwunastokątny kamień, napijemy się kawy w Muzeum tego trunku. Następne pójdziemy na targ San Pedro, aby się napić soku ze świeżo wyciskanych owoców, poznać zioła i różne ceremonie oczyszczania. Po południu czas wolny na poszukiwanie pamiątek, stoisk, targowanie się z tubylcami. Wieczorem odpoczynek, kolacja we własnym zakresie i nocleg.

DZIEŃ 10

Przejedziemy przez Świętą Dolinę Inków do miejscowości Ollantaytambo. Będziemy mieć do wyboru dwie trasy, albo przez miejscowość Pisac, albo przez Salińeras de Maras, zdecydujemy na miejscu. Ollantaytambo to najstarsze inkaskie miasto z kamienia, więc po krótkim spacerze na dworzec kolejowy wsiądziemy w pociąg, który zabierze nas do Aguas Calientes, ostatniego pueblo przed słynnymi ruinami. Znajdziemy się w krajobrazie dżungli wysokiej, z górami porośniętymi lasem deszczowym. Na miejscu zakwaterowanie i kolacja. Po kolacji dla chętnych wizyta w gorących wulkanicznych źródłach. Nocleg.

DZIEŃ 11

O świcie, małymi autobusami, wśród bujnej tropikalnej roślinności dotrzemy do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra zostało wpisane na listę 7 Nowych Cudów Świata. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu, oraz zegara dotrzemy na punkt widokowy, gdzie będzie można podziwiać ruiny w całej okazałości łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400-metrowym kanionie. Obiad w na dole w Aguas Calientes i po południowy powrót pociągiem do Ollantaytambo. Przejazd do Cusco i nocleg.

DZIEŃ 12

Wizyta w muzeum Inków lub świątyni słońca Coricancha. Po wizycie przejazd na lotnisko i przelot do Limy. Pojedziemy do dzielnicy Miraflores, aby zobaczyć Park Miłości. Spacerem klifami dojdziemy do centrum Larcomar. Obiad. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem wyjście na miasto i poznanie nocnych atrakcji stolicy. Wizyta w tanecznych klubach i pożegnalna kolacja. Lima by night.

DZIEŃ 13

Rano czas wolny na ostatnie zakupy. W okolicach południa przejedziemy do Limy kolonialnej. Zobaczymy Plaza San Maritn, przejdziemy się pasażem Jiron de la Union do Placu Głównego. Zobaczymy Pałac Prezydencki, Katedrę, Kościół Dominikanów. Odwiedzimy lokalną bodegę zbierając przepisy na egzotyczne drinki. Zjemy obiad złożony z owoców morza w tym cebiche, arroz con mariscos y chupe de camarones. Przejazd na lotnisko, pożegnanie i wylot z Peru.

DZIEŃ 14

Przylot do Europy.

 

Po drodze do zobaczenia są jeszcze inne atrakcje nie ujęte w programie jak: piramida Huaca Pucllana w Limie, Muzeum Złota, Tambo Colorado, Pachacamac, Salineras, itd… Realizacja i opłata za w/wymienione atrakcje zależy od decyzji uczestników i czasu którym dysponujemy.

 

Program ma charakter informacyjny. Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, dodawania kolejnych atrakcji, czy poznawania innych miejsc jeśli tylko są po drodze. O wszystkim decyduje pilot prowadzący grupę.

Ceny

CENA: 2 300 USD

CENA OBEJMUJE:

  • noclegi w hotelach 3* lub lokalnych, czystych hostelach rodzinnych w pokojach 2 osobowych. W każdym miejscu będzie skromne śniadanie oprócz 3 noclegów, gdzie ze względu na zwiedzanie jest to niemożliwe. Wtedy też śniadanie będzie płatne we własnym zakresie w lokalnej restauracji
  • Wszystkie bilety wstępu wymienione w programie
  • Wszystkie przejazdy w większości transportem prywatnym, taksówkami, lub lokalnymi autobusami. W tym pociąg do Machu Picchu i wjazd busikiem na górę
  • Przelot wewnętrzny na trasie Cusco – Lima
  • Opiekę polskojęzycznego pilota – przewodnika na całej trasie

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

  • wyżywienia oprócz większości śniadań (około 12-15 USD dziennie)
  • pozycji fakultatywnych, zakupu alkoholu i pamiątek
  • ubezpieczenia i zwyczajowych napiwków dla kelnerów, kierowców, lokalnych przewodników (około 25 USD/os)
  • przelotu na trasie Europa- Peru- Europa

Zapisz się!